Електронне адміністрування ПДВ

09-09-2014 подготовлено: www.bizresurs.com.ua [РУС]

В Україні з 1 січня 2015 року впроваджується нова система електронного адміністрування ПДВ (податку на додану вартість).

Що це - електронне ПДВ?

Система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік, а його порядок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Платникам, починаючи з нового 2015 року, буде автоматично відкрито рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ.

Для відкриття рахунків органи Державної фіскальної служби надсилатимуть банку, в якому відкриваються рахунки, реєстр платників, в якому буде зазначена назва платника, код ЄДРПОУ та індивідуальний податковий номер.

Податкові накладні будуть складатись виключно в електронному вигляді та реєструватись в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) незалежно від розміру податку в одній податковій накладній.

Також, за допомогою електронного адміністрування ПДВ можливо буде визначити умову для надання права реєстрації податкових накладних в ЄРПН, тобто, наявність сум податку по отриманих податкових накладних на момент реєстрації, за їх недостатності – поповнення рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та сума сплати податку при ввезені товарів на митну територію України.

Крім того, буде зменшено число критеріїв для автоматичного бюджетного відшкодування.

Як працює електронне ПДВ?

Розділ V Податкового кодексу України доповнено статтею 200¹, яка забезпечуватиме автоматичний облік в розрізі платників податку сум ПДВ:

– зазначених у виданих та отриманих податкових накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних;

– сплачених при імпорті товарів;

– перерахованих платником податків на рахунки системи електронного адміністрування (РСЕА) з власного поточного рахунку у вигляді поповнення, а також залишки коштів на РСЕА;

– що дають право на виписку податкових накладних.

На РСЕА зараховуватимуться кошти з власного поточного рахунку платника ПДВ, а саме:

– суми, необхідні для збільшення суми ПДВ, на яку платник ПДВ має право видати податкові накладні;

– суми, необхідні для сплати узгоджених податкових зобов’язань якщо коштів на РСЕА для цього недостатньо;

– суми ПДВ, отримані від покупця товарів при оплаті готівкою або при проведенні бартерних операцій;

– суми ПДВ, нараховані за результатами операцій, передбачених п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України.

Використовувати кошти з РСЕА можна лише для перерахування податкових зобов’язань до бюджету або на спецрахунок сільгосппідприємства.

Передбачається, що таке нововведення стане системним рішенням для контролю нарахування, сплати і відшкодування ПДВ, ліквідації "податкових ям” і схем махінацій із ПДВ та дозволить здійснювати бюджетне відшкодування податку експортерам та імпортерам в автоматичному режимі на місяць раніше, ніж зараз.