Життя в рожевих окулярах: головні соціально-політичні помилки українців

680334_1432217

Одна з ключових проблем України полягає в тому, що більшість важливих рішень приймає неосвічена маса людей, які щиро вірять обіцянкам популістів. Спочатку вони сприймають як правду відверто брехливі обіцянки на кшталт повернути долар по 8 гривень, а потім обурюються масштабами корупції серед представників нової політичної еліти.

Будь-які зміни вимагають часу і активної участі утворених реформаторів. Тільки після цього до них примикає ряд активістів і простих прихильників, що створюють ефект більшості. Через десятиліття навіть диванні критики дякують реформаторам за їх рішучість, адже результати непопулярних заходів приходять далеко не відразу.

У ЗМІ весь час циркулює словосполучення «глас народу», яке виражає загальноприйняту в соціумі позицію. Але підтримка суспільством певної ідеї ще не свідчить про її ефективність. Складно підрахувати, скільки чоловік вирішили підтримати її самі, а скільки приєдналися до думки, нав’язаному ЗМІ. Тому люди, здатні тверезо мислити, часто опиняються в меншості. Давайте подивимося, які парадоксальні ситуації виникають із-за цього в Україні.

Дешевий газ – це великий міф

Політики полюбляють розповідати про дешевий газ, але це нахабна брехня. Якщо «Нафтогаз» купує блакитне паливо за 210 доларів за тисячу кубів, а споживачі сплачують лише 70 доларів, то підприємство приносить збитки. У підсумку відповідальність за їх відшкодування доводиться брати на себе державі. Головним джерелом покриття дефіциту в цьому випадку служать гроші платників податків.

Завдяки справедливими цінами «Нафтогаз» зможе нормально працювати, а видобуток вітчизняного газу стане вигідним через можливість зробити виробництво рентабельним. У результаті близько 50% грошей, що пішли на оплату газу, залишаться в країні.

Долар за 8 гривень – ще один великий міф

Багато українців просто не розуміють засад курсоутворення та вважають, що держава може легко контролювати курс національної валюти. Експерти попереджали, що ще в часи правління Януковича Україні варто було трохи девальвувати гривню, щоб уникнути більш серйозних наслідків. Проте адепти стабільності не зважилися на такий непопулярний крок, вважаючи за краще витрачати золотовалютні резерви, щоб підтримати національну валюту. Нова влада на тлі зміцнення долара по відношенню до більшості валют світу, внутрішньої економічної кризи та обвалу сировинних ринків, які є головним джерелом експортної виручки для країни, не мала ніяких шансів зберегти курс на рівні 8 гривень за долар.

Так, можливо, триразова девальвація – це занадто багато, але подивіться на показники інших сировинних країн, які не стикалися ні з анексією частини територій, ні з необхідністю вести війну, однак змушені були знецінити свою валюту в 1,5–2 рази. Хоча популісти праві: Україна могла утримати офіційний курс на рівні 8 грн за долар. Але скажіть чесно: ви б тішилися цим цифрам, якби ситуація в країні була схожа на життя громадян Венесуели?

Жага спасіння валютних позичальників

Проблема валютних кредитів відійшла на другий план, але не втратила своєї актуальності. Українцям давно варто усвідомити, що брати доларові кредити в наших економічних умовах – це колосальний ризик. Наша країна ніколи не відрізнялася стабільністю, а війна тільки погіршила її становище. Можна впевнено сказати, що завтра гривня не стане ще дешевше.

Навряд чи вам хочеться поставити під удар економіку країни заради того, щоб хтось повернув доларовий кредит. Але прихильники конвертації кредитів в іноземній валюті якраз цього і вимагають. Для перерахунку доларових кредитів необхідно 95 млрд гривень. Приблизно таку суму держава витрачає на охорону здоров’я і армію разом (57,7 млрд і 40,5 млрд гривень відповідно). Банки, на яких лежить вантаж конвертації, не зможуть його витримати. Тоді держава буде змушена давати фінансовим установам щедрий рефінанс і повертати кошти вкладникам, в яких «лопнули» банки.

Звичайно, кредитні позичальники можуть позбутися даху над головою, але для їх захисту можна знайти більш раціональні методи. Наприклад, перевести частину заборгованості в гривні за теперішнім курсом, надати пільги власникам соціального житла або пробачити частину заборгованості сумлінним позичальникам. Економіці країни можна допомогти киданням грошей певним групам людей, більш ефективно витратити ці гроші на модернізацію та нові проекти.

Також треба пам’ятати, що у держави немає грошей, які вона може дати на порятунок проблемних банків. Держава надає гроші платників податків, з-за чого платити за чужі помилки доводиться тим, хто завжди вів себе правильно.

Мало хто розуміє важливість енергозбереження

Підвищення комунальних тарифів у 20 разів збільшило кількість державних кредитів на енергозбереження. Це приносить Україні більше користі, ніж необґрунтоване зниження вартості блакитного палива. Якщо споживачі будуть більш економно використовувати газ, «Нафтогаз» зможе зменшити закупівлі.

Поступово наші співвітчизники замість газу віддають перевагу енергії сонця. Не варто чекати, що так вчинить левова частка українців, але ж є й інші джерела альтернативної енергії. Приміром, у селах перспективно виглядає біоенергетика.

Оскільки наша країна не може самостійно задовольнити свою потребу в газі, шукати альтернативу у будь-якому разі необхідно. Поки що зміни принципів тарифікації не дозволили повністю усунути корупційну складову в процесі визначення ціни. Однак критики реформи не пропонують інших рішень, а просто хочуть повернути старі, неринкові ціни.

Багато хочуть, щоб держава контролювала більшість підприємств

Левова частка держпідприємств давно стала збитковою. Існує і найгірший варіант: компанія приносить прибуток, однак корупціонери поглинають всі ці гроші. Всі збитки в обох випадках доводиться відшкодовувати державі. Ось чому державні підприємства потрібно віддавати у приватні руки, залишивши в державному управлінні тільки стратегічні об’єкти на зразок «Укроборонпрому». Критики кажуть, що уряд таким чином хоче продати країну, але насправді це лише раціональна спроба позбавити державу від тягаря збиткових компаній.

Якщо частина українців, як і раніше вважає, що за все має відповідати держава, інша частина активно починає свій бізнес. Тільки в складному 2014 році виникло 210 тис. нових компаній. Приватні підприємці створюють продукцію і робочі місця, сприяючи зниженню безробіття.

Ми вважаємо, що депутати повинні отримувати низьку зарплату

Депутати з інших країн отримують значно більше, але не варто аргументувати цей факт бідністю нашої країни. У багатих країнах усвідомлюють, що для ефективної роботи депутатів їх потрібно мотивувати грошима.

Високі зарплати не допоможуть повністю здолати корупцію, оскільки хабарі можуть бути занадто великими. Однак солідні зарплати здатні заманити на державну службу кваліфікованих фахівців, а розбиратися з випадками хабарництва – це вже компетенція правоохоронних органів.

Суспільство бажає чесних і бідних чиновників

На тіньовий сектор припадає за різними оцінками від 20% до 54% економіки країни. Більшість підприємств ухиляється від сплати податків, а зарплати співробітникам видають у конвертах.

У той же час багато з нас бажають, щоб чиновники працювали за середню по країні зарплату, нарікаючи на те, що в бюджеті і так не вистачає засобів. На даний момент міністри отримують близько 6 тис. грн, а їх заступники та керівники департаментів – приблизно 4 тис. грн. При цьому на їх плечі лягає величезний обсяг роботи. Навіть після підвищення зарплати керівника «Нафтогазу» і голови Національної поліції не здаються дуже великими за київськими мірками. Всі ми хочемо, щоб до влади прийшли чесні і порядні люди, які виступлять проти корупції. Ось тільки навіщо їм міняти бізнес-проекти на держслужбу, якщо в останньому випадку їм будуть платити відверто мізерні зарплати?

Головні критики політиків навіть не йдуть на вибори

У нинішньому скликанні Верховної Ради 64% депутатів вперше опинилися в парламенті. Так що влада поступово змінює обличчя. Таким шляхом раніше пішли Польща і країни Прибалтики. В Україні нові кадри зайняли місце не тільки у ВР. Наприклад, волонтери зараз працюють у Міністерстві оборони.

Для того, щоб поліпшити Україну, не потрібно йти у владу. Вистачить і простої підтримки гідних політиків під час виборчої кампанії. Але більше 30% наших співгромадян не можуть виконати навіть цю просту місію. Близько 70% молоді не прийшли на останні вибори, а загальна явка була навіть нижче, ніж під час другого туру президентських виборів 2010 року. Нагадаємо, що тоді Янукович переміг Тимошенко з перевагою лише в 3%. Так що активність виборців могла б змінити хід української історії.

Погана явка сприяє фальсифікаціям та махінаціям. Якщо на дільниці голосує лише 10% виборців, кандидати можуть швидко купити голоси за продуктову корзину, або просто «підмалювати» потрібні цифри. Якщо явка велика, результати виборів змінити набагато складніше – не можна підкупити всіх виборців або сфальсифікувати кілька десятків тисяч бюлетенів. Тому коли людина ігнорує вибори, аргументуючи це тим, що там «все куплено», він сам сприяє махінацій.

Ми не робимо висновків з політичних помилок

Останні соціологічні дослідження показують, що лідерами серед партій на даний момент є «Батьківщина» і «Опозиційний блок». Невже другий Майдан був необхідний тільки для того, щоб повернутися до вихідних позицій 2010 року?