Єдиний податок 2015


Єдиний податок - це податок, який сплачується фізособами - підприємцями та юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування. Єдиний податок передбачає спрощений облік доходів і витрат, а також заміщає собою сплату і розрахунок певної кількості обов'язкових податків і зборів, які сплачуються в Україні.


У цій статті інформація про єдиний податок представлена у найбільш «легкому формулюванні», при цьому враховані всі  «найсвіжіші» норми Податкового Кодексу (останні зміни внесені ЗУ від 28.12.2014 р № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи").

Законодавчо, єдиний податок регламентовано  в XIV розділі Податкового Кодексу України (ориг. - «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності»).

Для більш структурованого відображення, інформація буде представлено  у формі 9 розділів:


Скорочення і термінологія використана в статті:

Спрощена система оподаткування = Єдиний податок
МЗП - мінімальна зарплата
ФО - фізособи
ЮЛ - юридична особа
ПДВ - податок на додану вартість

1. Групи платників єдиного податку 2015


Показники

Група 1

Група 2

Група 3

Група 4

Платники
ПДВ

Неплатники ПДВ

Обмеження по обсягу доходу за календарний рік

300 тисяч гривень

1,5 мільйон гривень

20 мільйонів гривень без ПДВ

20 мільйонів гривень

с/г вироб-ники

Обмеження по кількості працівників

0

10

Без обмежень

-

Дозволені види діяльності

Роздрібна торгівля на ринках, побутові послуги (згідно встановленого переліку)

Послуги населенню та єдинникам, виробництво, торгівля, ресторанне господарство

-

Ставки податку

Фіксована залежно від виду діяльності:

до 10% мінімальної зарплати на 1 січня

Фіксована залежно від виду діяльності:

 

до 20% мінімальної зарплати на 1 січня

2% доходу + ПДВ

4% доходу

* див. нижче

Ведення обліку

Доходів

Доходів

Доходів і витрат

Доходів

-

Звітність

Щорічно

Щорічно

Щоквартально

Щоквартально

-

* 4 група (сільгоспвиробники):

Розмір ставок податку з 1 га сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування):

- Для ріллі, сіножатей та пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому грунті, або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди) - 0,45;

- Для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, - 0,27;

- Для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) - 0,27;

- Для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, - 0,09;

- Для земель водного фонду - 1,35;

- Для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди, - 3.

Застосування РРО (касового апарату) платником єдиного податку

Згідно з п. 296.10 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої - третьої груп не застосовують реєстратори розрахункових операцій (РРО). Але найближчим часом цей пункт буде діяти в новій редакції: "Платники єдиного податку другої та третьої (фізичні особи - підприємці) груп при здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи не застосовувати реєстратори розрахункових операцій ".

Таким чином, вільно працювати без РРО зможуть тільки єдинники першої групи. Єдинники другої і третьої груп не будуть застосовувати РРО тільки при продажу товарів на ринках або через пересувну дрібнороздрібну мережу. В інших випадках вони зобов'язані при готівкових розрахунках застосовувати РРО в загальному порядку. Але ця вимога набуде чинності для єдинників третьої групи з 1 липня 2015 року, а для єдинників другої групи - з 1 січня 2016 року.

Відповідні зміни внесено і до Закону України від 06.07.95 р № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Крім того, депутати вирішили стимулювати підприємців до добровільно-примусового переходу на застосування РРО. Так, п. 28 підр. 10 р. ХХ ПКУ встановлено, що підприємці другої і третьої груп єдиного податку (крім здійснюють діяльність на ринках і дрібнороздрібну продаж товарів через засоби пересувної мережі), які в період з 1 січня до 30 червня 2015 включно почали застосовувати у господарській діяльності зареєстровані та переведені у фіскальний режим РРО, до 1 січня 2017 звільняються від перевірок порядку застосування РРО.

Одночасно Законом № 71 визначено, що з 1 липня 2015 на єдинників, зобов'язаних застосовувати РРО, не поширюватиметься мораторій на перевірки з питань застосування РРО.

Отже, тільки єдинники, які в першому півріччі 2015 встановлять фіскальний РРО, зможуть скористатися мораторієм на перевірки щодо їх застосування до кінця 2016 року.

 


Звітність та строк сплати єдиного податку

Групи

Податковий звітний період

Строк сплати податку

1, 2

Календарний
рік

авансовим внеском
не пізніше 20 числа (включно)
поточного місяця

3

Календарний
квартал

 

протягом 10 календарних днів після граничного строку подання квартальної декларації


Зміст

2. Обмеження перебування на единому податку

Перелік дозволених побутових послуг, що надаються 1-ою, 2-ою групами платників єдиного податку:

Виготовлення за індивідуальним замовленням:
взуття; швейних виробів; виробів зі шкіри та хутра; шкіряних галантерейних і дорожніх виробів; спіднього одягу; текстильних виробів і текстильної галантереї; головних уборів; килимів і килимових виробів; металовиробів; ювелірних виробів; меблів; теслярських і столярних виробів; виготовлення та в'язання трикотажних виробів.
Технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів і мопедів на ІЗ. Прокат речей особистого користування та побутових товарів. Додаткові послуги до виготовлення виробів, вичинка хутрових шкур. Послуги, пов'язані з сільським і лісовим господарством.

Послуги з ремонту: взуття; годинників; ювелірних виробів; велосипедів; одягу та побутових текстильних виробів; трикотажних виробів;шкіряних галантерейних і дорожніх виробів; електропобутової техніки та інших побутових приладів; радіотелевізійної та іншої аудіо- та відеоапаратури; інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів.
Послуги з: виконання фото-робіт; оброблення плівок; прання, оброблення білизни та інших текстильних виробів; чищення та фарбування текстильних, трикотажних і хутрових виробів; очищенням і прибиранням приміщень за ІЗ.
Послуги з ремонту та реставрації:
килимів і килимових виробів; меблів;
Послуги з технічного обслуговування і ремонту музичних інструментів.
Послуги: перукарень; домашньої прислуги.
Ритуальні послуги.

 

Спрощена система оподаткування не поширюється на суб'єкти господарювання, які здійснюють:

1) діяльність:

- з організації, проведення азартних ігор; управління підприємствами; надання послуг пошти (крім кур`єрської діяльності) та зв'язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню);організації торгів (аукціонів) та продажу виробів та предметів мистецтва, колекціонування, антикваріату; організації, проведення гастрольних заходів;

- у сфері фінансового посередництва(крім діяльності, що здійснюється страховими агентами, визначеними Законом про страхування, сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III;

2) обмін іноземної валюти;

3) виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів  (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 л та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, столових вин);

4) видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення напівдорогоцінного каміння);

5) видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;


Не можуть бути платниками єдиного податку:

  1. ФО-підприємці, які здійснюють технічні випробування та дослідження, діяльність у сфері аудиту;                                           
  2. ФО-підприємці, які надають в оренду:
  3.                    земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 га;
                       житлові приміщення, загальна площа яких перевищує 100 м2;
                       нежитлові приміщення, загальна площа яких перевищує 300м2;                                                                         

  4. страхові компанії, страхові брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії; реєстратори цінних паперів;
  5. суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать ЮО, які не є платниками єдиного податку, не менше 25%;
  6. представництва, філії та інші відокремлені підрозділи ЮО, яка не є платником єдиного податку;
  7. фізичні та юридичні особи – нерезиденти;
  8. суб'єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили.

Зміст

3. Порядок визначення доходів та їх склад

3.1

Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб'єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку, перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Дохід платника єдиного податку:

1) ФО-підприємець: дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій (готівковій, безготівковій), матеріальній або нематеріальній формах.

2) ЮО: будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду, в грошовій (готівковій, безготівковій), матеріальній або нематеріальній формах.

До суми доходу платника єдиного податку включається:

- вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг);

- сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (для 3-ї групи, який є платником ПДВ);

- вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених цим Кодексом (для 3-ї групи)

  1. При продажу основних засобів ЮО-платниками єдиного податку дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.
  2. У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, транспортного експедирування та агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

3.2

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу

До доходу не включаються отримані ФО-підприємцем:

  1. пасивні доходи (проценти, дивіденди, роялті, страхові виплати і відшкодування);
  2.  доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, що належить на праві власності ФО та використовується в її господарській діяльності

До складу доходу не включаються:

  1. суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника;
  2. дивіденди, отримані платником єдиного податку - ЮО від інших платників податків, оподатковані в порядку, визначеному цим Кодексом   
  3.  суми коштів, отриманих за внутрішніми розрахунками між структурними підрозділами платника єдиного податку;           
  4.  суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств або загального оподатковуваного доходу фізичної особи - підприємця;
  5.  суми ПДВ, що надійшли у вартості товарів (виконаних робіт, наданих послуг), відвантажених (поставлених) у період сплати інших податків і зборів,;
  6. суми  ПДВ;
  7.  суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та повернутої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання та суми кредитів;
  8.  суми коштів цільового призначення, що надійшли до Пенсійного фонду (інших фондів загально-обов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів чи державних цільових фондів, у т.ч. у межах державних або місцевих програм);
  9.  суми коштів (аванс), що повертаються покупцю товару (робіт) – платнику єдиного податку чи повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт), якщо таке повернення здійснюється внаслідок повернення товару, розірвання договору чи за листом-заявою про повернення коштів;
  10.  суми коштів у частині надміру сплачених податків і зборів та суми єдиного внеску на загально-обов‘язкове державне соціальне страхування, що повертаються платнику єдиного податку з бюджетів або державних цільових фондів;

Зміст

4. Особливості нарахування та сплати єдиного податку

  1. Платники єдиного податку 1-ої та 2-ої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати:
  2.  протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки;
  3. за період хвороби, підтвердженої копією листка непрацездатності, якщо вона      триває не менше 30 календарних днів
  4. Помилково та/або надміру сплачені суми єдиного податку підлягають поверненню платнику в порядку, встановленому цим Кодексом.
  5. Єдиний податок, нарахований за перевищення обсягу доходу, сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал .
  6. У разі припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності податкові зобов'язання із сплати єдиного податку нараховуються до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому до органу ДПС подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з припиненням провадження господарської діяльності.

Несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% обраної ставки єдиного податку.


Зміст

5. Визначення дати отримання доходу платником єдиного податку

Дата
отримання
доходу

Норма
Податкового
кодексу

Ситуація

Дата надходження коштів на
поточний рахунок (у касу) платника єдиного податку

Пункт 292.6
ст. 292

Загальне правило при продажу товарів
(робіт, послуг)

Дата списання кредиторської
заборгованості

При списанні кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності

Дата підписання акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг)

При безоплатному одержанні товарів
(робіт, послуг)

Дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів

При відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів

Дата вилучення з торговельних апаратів грошової виручки

Пункт 292.7
ст. 292

У разі здійснення торгівлі товарами або
послугами з використанням торговельних
автоматів (інш. подібногообладнання), що не передбачає наявності РРО

Дата продажу жетонів, карток
(інших замінників) грошових
знаків, виражених у грошовій
 одиниці України

Пункт 292.8
ст. 292

У разі якщо торгівля товарами (роботами,
послугами) через торговельні автомати
здійснюється з використанням жетонів, карток (інш. замінників грошових знаків), виражених у грошовій одиниці України


Зміст

6. Ведення обліку і складення звітності  платниками єдиного податку


Група

Джерело даних для обрахунку об’єкта оподаткування за методикою, затвердженою Міністерством фінансів України

1
2
3 (не платники ПДВ)

Книга обліку доходів (щоденне, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів)

 

3 (платники ПДВ)

 

Книга обліку доходів та витрат

Спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат

4

Облік для с / г виробників, які раніше перебували на ФСП


Податкова декларація подається до податкової інспекції за місцем податкової адреси

Платники єдиного податку 1-3 груп не застосовують реєстратори розрахункових операцій (3-я група без ПДВ)


Платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів:

  1. податку на прибуток підприємств;
  2. податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об’єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності фізичної особи та оподатковані за спрощеною системою оподаткування;
  3. ПДВ з операцій з постачання товарів та послуг, місце надання яких розташоване на митній території України, за винятком ПДВ, що сплачується фізичними особами та юридичними особами, які обрали ставку оподаткування у розмірі 2% або 4%;
  4. земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності;
  5. збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства;
  6. збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності.

Платники єдиного податку:   

- сплачують податки, збори та митні платежі на загальних підставах у разі ввезення товарів на митну територію України ;

- виконують функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь фізичної особи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах.

- сплачують єдиний соціальний внесок

- несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, за своєчасність подання податкових декларацій.


Зміст

7. Порядок обрання (переходу) єдиний податок

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до податкової інспекції заяву.

Ситуації:

  1. Зареєстровані в установленому порядку ФО-підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для 1-ої чи 2-ої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому виписано свідоцтво платника єдиного податку.
  2. Зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для 3-ої групи, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.
  3. Суб'єкт господарювання, який утворюється в результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, що має непогашені податкові зобов'язання чи податковий борг, які виникли до такої реорганізації, може бути зареєстрований як платник єдиного податку (шляхом подання не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу заяви) з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснено погашення таких податкових зобов'язань чи податкового боргу.
  4. Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року шляхом подання заяви до органу ДПС не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

Витяг з реєстру платнику єдиного податку видається органом ДПС безоплатно протягом 10 календарних днів з дня подання суб'єктом господарювання заяви (299.5)


Підстави для прийняття податковою інспекцією рішення про відмову у видачі суб'єкту господарювання свідоцтва платника єдиного податку

1) невідповідність такого суб'єкта господарювання встановленим вимогам;

2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється в результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;

3) недотримання вимог підпункту 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

Суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року (пп. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298).


Зміст

8. Відмова суб'єкта господарювання від єдиного податку

  1. Для відмови суб'єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до органу ДПС заяву.
  2. Платники єдиного податку можуть відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів (за умови відсутності непогашених податкових зобов'язань,податкового боргу), зпершого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів.

Перехід платника єдиного податку на сплату інших податків і зборів у разі:

1) перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками:

2) застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у пункті 291.6.

3) здійснення видів діяльності, які:

- не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, чи невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання;

- не зазначені у свідоцтві платника єдиного податку - ФО-підприємця;

4) перевищення чисельності ФО, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку;

5) сплата до закінчення граничного строку погашення податкового боргу, що виник у платника єдиного податку протягом двох послідовних кварталів


Зміст

9. Анулювання свідоцтва платника єдиного податку

Причини анулювання

Строки анулювання

Подання платником податку заяви щодо відмови від
застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку
переходом на сплату інших податків і зборів

в останній день календарного кварталу, в якому
подано заяву щодо такої відмови

Припинення юридичної особи (крім перетворення),
припинення підприємницької діяльності фізичною
особою - підприємцем відповідно до закону

у день отримання органом ДПС від державного
реєстратора повідомлення про проведення
державної реєстрації такого припинення

Несплата протягом 2-х послідовних кварталів у порядку,
встановленому цим Кодексом, податкового боргу

в останній день календарного місяця, в якому
закінчився граничний строк погашення
податкового боргу

Здійснення видів діяльності, які не дають права
застосовувати спрощену систему оподаткування, або
невідповідності вимогам організаційно-правових форм
господарювання

в останній день податкового (звітного) періоду, в
якому здійснювалися такі види діяльності або
відбулася зміна організаційно-правової форми

Перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають
у трудових відносинах з платником єдиного податку

в останній день податкового (звітного) періоду, в
якому допущено таке перевищення

Перевищення протягом податкового (звітного) кварталу
(календар.року) обсягу доходу, який дає право на
застосування спрощеної системи оподаткування в
наступному податковому (звітному) кварталі (кален.році)

в останній день податкового (звітного) періоду, в
якому відбулося таке перевищення

Застосування платником єдиного податку іншого способу
розрахунків, ніж встановлених (291.7)

в останній день податкового (звітного) періоду, в
якому допущено такий спосіб розрахунків

У разі виявлення працівниками податкової інспекції під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку встановлених вимог, свідоцтво платника єдиного податку анулюється на підставі акта перевірки (299.16)