податковий кодекс 2016

Депутати Ради з третьої спроби прийняли проект змін до Податкового кодексу, які стали основою для бюджету України на 2016 рік.

Раніше депутати планували провести повноцінну податкову реформу. Але, оскільки ні уряд, ні депутати не змогли узгодити чий же проект буде покладено в основу реформування країни, законодавці зійшлися лише на змінах податкових ставок і підвищення акцизів.

Далі наводяться головні пункти змін у Податковому кодексі.

Ставка податку на прибуток підприємств не змінилася і залишилася на рівні 18%. При цьому депутати скасували авансові платежі до бюджету з податку на прибуток. Крім того, вводиться щоквартальна звітність з податку на прибуток.

Як і в чинному податковому законодавстві, базова ставка ПДВ залишається на рівні 20%. Для ліків – 7%. Надміру сплачений ПДВ повертатиметься платнику тільки на рахунок в системі електронного адміністрування. Вдвічі збільшено штраф за порушення строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування з вини платника.

Зазнала змін і спрощена система оподаткування. Зокрема, річний дохід платників для третин групи зменшено з 20 млн грн до 5 млн грн. Крім того, ставка податку для них була збільшена з 2% до 3% (для платників ПДВ) і з 4% до 5% для неплатників ПДВ.

Компаніям-експортерам зернових депутати встановили нульову ставку ПДВ. В узгодженому проекті змін ПК було встановлено, що аграрії в 2016 році зможуть залишати собі 25% сплаченого ПДВ, а решту віддавати державі. Спецрежим для аграріїв буде діяти один рік.

Ставку податку на доходи фізичних осіб депутати встановили на рівні 18% (раніше – 15%). Доходи у вигляді виграшів та призів будуть також обкладатися за ставкою в 18%. Аналогічно будуть обкладатися і пасивні доходи. Для дивідендів залишається ставка в розмірі 5%. Соціальна пільга скорочується з 100% до 50% прожиткового мінімуму.

У зміненому кодексі ставку єдиного соціального внеску зменшили до 22%. Як відомо, ЄСВ з кожного працівника сплачує роботодавець. Внесок у розмірі 2 – 1,6%, який утримувався з працівника – ліквідовано.

З нового року ставка податку на нерухомість буде збільшена до 3%. З квартир понад 300 кв м і будинків від 500 кв м буде додатково сплачуватися 25 000 грн. Ставка податку на автомобілі не змінилася.

Рента на видобуток газу з метою реалізації промисловим споживачам була знижена з 55-28% до 29-14% (14% – якщо глибина видобутку понад 5 км).

Акциз на альтернативне паливо (із вмістом спирту) був підвищений на 42% – до 141 євро за тонну. Акцизи на моторне паливо зростуть на 13% у першому півріччі 2016 року. В результаті, акциз на бензин складе 228 євро за тонну, дизпаливо – близько 113 євро за тонну, скраплений газ – 57 євро за тонну.

Було також запропоновано підвищити акцизи на пиво та вино (крім виноградних натуральних вин) на 100%. Акцизи на спирт та алкогольні напої будуть підвищені на 50%, на слабоалкогольні – на 300%.

Акциз для тютюнових виробів збільшується на 40%, проте від підвищення адвалорної ставки на три процентних пункти відмовилися.

 

Подготовлено: bizresurs