Нотаріуси просять захисту від втручань кіберзлочинців в держреєстри

11_notarius-010616

Нотаріуси переконують — вони не винні в використанні їх ключів доступу до реєстрів.

Нотаріуси України провели позачерговий з’їзд з приводу ряду сторонніх втручань в держреєстри шляхом використання логіна, пароля, ключа ЕЦП нотаріуса.

У резолюції за підсумками з’їзду зазначається, що протягом тривалого часу (починаючи з квітня 2015 року — по травень 2016 року) спостерігаються випадки стороннього втручання в госеестр речових прав. В результаті здійснюються неправомірні реєстраційні дії, пов’язані з припиненням обтяжень, арештів і іпотек, а також подальшої незаконної перереєстрації права власності.

При цьому вже є випадки, коли правоохоронці провину перекладають не на кіберзлочинців, а на самих нотаріусів.

Тому Нотпалата звертається до Міністерства юстиції з проханням:

— розробки комплексу заходів для підвищення захисту інформації, що міститься в реєстрах Мін’юсту, правового захисту нотаріусів, які постраждали від несанкціонованого втручання в їх роботу з боку третіх осіб;

— модернізації програмного забезпечення реєстрів шляхом «прив’язки» АРМ/UB до конкретного ПК конкретного нотаріуса з метою запобігання здійснення несанкціонованих дій третіми особами за допомогою «віддаленого доступу»;

— співпраці з правоохоронними органами для оперативного та всебічного розслідування кримінальних справ, порушених за фактами несанкціонованого доступу, прийняття заходів по відновленню порушених прав не тільки осіб, які безпосередньо постраждали від несанкціонованого втручання, але і нотаріусів.

Також вирішено створити постійно діючий робочий орган НПУ — Комісію з питань кібербезпеки.

Нагадаємо, у Мін’юсті запевняють про надійний захист реєстрів, і відзначають, що нотаріуси зобов’язані зберігати в таємниці ідентифікатори доступу.