jgx9xu068pa6yq0__95523

Польща – сусідня з Україною країна-член ЄС приваблива для українців у багатьох питаннях, починаючи з подорожей і шопінгу до навчання і працевлаштування. Серед останніх законодавчих змін у Польщі – порівняння в оплаті праці українців і поляків, що варто розуміти, як сигнал: країна зацікавлена у слов’янах.

Але сьогодні поговоримо про туризм і шопінг в Польщі. Без візи поки ніяк.

Щоб в’їхати в Польщу, потрібна Шенгенська віза (щиро сподіваємося, що поки). Візу відкривають у візовому центрі у Києві, або в пунктах прийому візових анкет в Україні, що розміщуються в 14 містах нашої країни. Пакет документів може відрізнятись, але залишаються обов’язковими – анкета, копії закордонного паспорту, копії внутрішнього паспорту, фото (з необхідними вимогами). Для розгляду документів потрібно зареєструватися та заповнити візовий формуляр через систему. За подачу документів сплачується консульський збір (більше 500 грн.). Потрібно знати, що без номера квитанції можна зареєструватися на сайті, де вибираєте зручну для себе дату, і слід зробити це заздалегідь.

Вартість самої візи для українців – 35 євро, правда, для студентів, пенсіонерів, журналістів (при поїздці, пов’язаної з професійною діяльністю), інвалідів безкоштовні візи (інші категорії, які можуть розраховувати на безкоштовну візу). Якщо туристична поїздка, також обов’язково потрібно документ, що підтверджує бронь готелю, документ про фінансове забезпечення поїздки, медична страховка. Багаторазову візу можуть відкрити, якщо є 100% оплата туристичних послуг на території Польщі, а також вже використані дві Шенгенські візи, в тому числі польська.

До речі, до країн Шенгенської угоди належать: Австрія, Бельгія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Греція, Іспанія, Голландія, Ісландія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Швейцарія, Швеція, Угорщина, Італія. Відкрита Шенгенська віза дозволяє подорожувати в ці країни, за умови матеріального забезпечення поїздки і наявності медичної страховки.

Як дістатися? Де зупинитися?

Подорожувати в Польщу можна різними видами транспорту. Зрозуміло, найдоступніший – автобус, хоча подорож тривала і досить стомлююча. Зараз значно більше компаній займаються пасажирськими перевезеннями в Європу, якщо порівнювати ситуацію 5-10 років тому. Якщо автобус відправляється з Києва до Варшави, то вартість може стартувати від 600 грн. (при купівлі квитка туди і назад, проїзд обійдеться дешевше). Можна вибрати відправлення зі Львова, тоді ціна починається від 350 грн. Варіант авіаперельоту, звичайно, самий комфортний, але абсолютно не бюджетний. Хоча теж можна заощадити, якщо купувати квитки заздалегідь. У червні переліт Київ-Варшава-Вроцлав (компанія LOT) і назад обійшовся моїм знайомим в 7400 грн.

Також є поїзд «Київ-Варшава», але квиток на нього купити через Інтернет не можливо. Вартість проїзду близько 80 євро, відповідно, ціна залежить від валютного курсу. При цьому мені доводилося чути негативні відгуки про якість сервісу в поїзді. Ще з України відправляється поїзд «Львів – Вроцлав».

Так що дістатися до Польщі можна різними видами транспорту. Все залежить від ваших можливостей і бажань. Від цього залежить і місце, де зупинитися. У великих і навіть середніх містах Польщі добре розвинена туристична інфраструктура. Можна вибрати готель, можна поселитися у хостелі. Як на мене, навіть 3-х зіркові європейські готелі надають достатній рівень сервісу для туриста. При бажанні економії слід вибрати хостел. Ціни залежать від різних чинників, але стартують в готелях десь від 100 злотих (близько 650 грн.) за ніч.

До речі, харчування в Польщі відносно недорого. Ціни на продукти в супермаркетах, як в Україні, або навіть дешевше. У кафе можна пообідати за 15 злотих (близько 100 грн.). У Варшаві є мережа «молочних барів» – вони дуже схожі на прості столові, але там є вибір страв, а ціни – соціальні. Зазвичай в них обідають студенти, пенсіонери і небагаті туристи. Там можна поїсти і за 10 злотих (близько 65 грн.). З національних польських страв дуже цікавий журек – це перша страва затерта борошном з ковбасками і вареним яйцем. Іноді подається в хлібі, з якого прибраний весь м’якуш.

zur1

Готують в Польщі і вареники, але називаються вони там «російські пироги».

perogi

Що подивитися?

Краків

Столиця польських королів, місто музеїв, одне з найкрасивіших міст Європи – це все про Краків. Там дуже добре збереглися королівський замок Вавель, старе місто, адже Краків не постраждав від бомбардувань під час Другої світової війни, як Варшава. Його культурна спадщина внесена в перелік міст, які охороняються ЮНЕСКО. На ринковій площі Кракова щогодини на вежі чути горн в пам’ять про трубача, що загинув від ворожої стріли, але дав жителям міста сигнал про небезпеку. Саме на ринковій площі проводяться різні заходи і торгівля. Біля – багато різних сувенірних крамничок, кафе і ресторанів. Щоб ознайомитися з визначними пам’ятками Кракова, потрібно провести хоча б кілька днів.

Krakow_rynek_02

Krakow-5785

До речі, дуже уважним слід бути в обмінних пунктах. У деяких з них займаються шахрайством (що, в принципі, характерно для багатьох туристичних центрів) – курс обміну може істотно відрізнятися від заявленого, крім того, іноземців можуть обдурити при розрахунках (і потім будуть «щиро дивуватися, робити вигляд, що англійської не знають і т. д.). Краще скористатися послугами обмінних пунктів не в історичному центрі або за чиєюсь рекомендацією.

Варшава

Столиця Польщі приваблює  історією та сучасністю. Старе місто являє собою реконструкцію, виконану в повоєнний час, але виконану вдало і якісно. Символ Варшави – русалочка, якій встановлено пам’ятник на ринковій площі міста.

4457209570_d3cc68e8b0

Обов’язково варто відвідати королівський парк Лазенки – найбільший у столиці, займає близько 76 га території. Там не тільки створені всі умови для прогулянок і відпочинку на природі, але і проводяться різні заходи, дуже часто – концерти класичної музики під відкритим небом.

Warsaw_sandm_SM

rynok-ploshad-new

fb480ef86b37a60d63a2c9cffb0542e3

Цікава Варшава і своїми музеями. Приміром, до 200-річчя композитора Фредеріка Шопена у Варшаві було відкрито сучасний музей, де історію життя і творчості всесвітньо відомого музиканта розповідають не тільки з допомогою експонатів, але і сучасних аудіо – та візуальних ефектів. Цікаво і для дорослих, і для дітей.

До речі, у Варшаві дуже строго з контролем у громадському транспорті. Квиток можна купити на зупинці, можна у водія. Але якщо у водія не буде здачі, то це проблеми пасажира. За безквитковий проїзд – високий штраф. Одноденний квиток на усі види комунального транспорту (автобус, трамвай, тролейбус, метро і міська електричка) коштує 15 злотих (близько 100 грн). Якщо купувати квиток на кілька днів, то це обійдеться дешевше.

Вроцлав

Місто розташоване на березі річки Одер у Нижній Сілезії. Вроцлав входить в четвірку найбільших міст Польщі. Сьогодні це історичне місто, в якому так багато відчувається впливу Німеччини, приваблює тисячі туристів (тому на вихідні бронювати місце в готелі слід заздалегідь!), як численними історичними та архітектурними пам’ятками, так і сучасними культурно-мистецькими подіями. Саме це дозволило в цьому році Вроцлаву мати статус європейської культурної столиці – 2016.

wroclaw_1

Wroclaw_143

0_92134_45ae85cc_orig

До речі, родзинка міста – бронзові скульптурки гномів, встановлені у різноманітних, навіть несподіваних місцях. Гномів можна знайти біля установ, сувенірних магазинів, аптеки, на вулицях старого міста і т. д. Навіть є спеціальні туристичні маршрути по пошуку гномів біля пам’яток (всього в місті, за різними підрахунками, встановлено понад 200 гномів). Якщо ви відвідуєте Вроцлав, то хоча б одного гнома потрібно обов’язково знайти.

Про покупки

В містах Польщі багато торгових центрів, але більш всього шопінг-туристів приваблює Варшава. У столиці, крім різних торгових центрів, багато так званих «аутлетів» – магазинів, де за значними знижками продаються колекції минулих сезонів відомих європейських брендів.

В Польщі, порівняно з Україною, дуже вигідно купувати взуття. І вибір, і ціни, і якість завжди приємно дивують. Моя знайома з Білорусії, проживши рік у Польщі та займаючись науковою діяльністю, відправила додому посилку з 80 пар взуття, які вона купила поступово на свою наукову стипендію.

З продуктів на гостинці друзям і родичам зазвичай привозять польські ковбаси та сири, якщо це зробити дозволяє погода. Добре відомий бренд солодощів «Вавель». Також не можна не згадати про горілку «Зубровка», лікер «Соплиця.

Польща розвивається і змінюється. І щоб розуміти, куди рухатися нам, мені здається, потрібно іноді дивитися, як живуть сусіди. Хоча останнім часом навіть подорож у Польщу не так дешева, і не так доступна для жителів нашої країни. Все-таки бажання шукає можливості, а небажання – причини.